Švagr gorila. Bez posilovny, bez chemie, čistá příroda. Mouše by neublížil. A naproti němu teta s 60 kg živé váhy, která právě sekla o stůl s pohárem červeného a se smíchem zapištěla: Dvě ne! Tušíce kopec srandy, přibíhají děti. Moje tchýně obrací oči v sloup a v jakémsi ochranném mateřském reflexu bere si nejmladší vnučku.


Dvě tam nenarveš, milej zlatej, o co se vsadíme!, zaržála lehce ovíněná dáma a hmátla do kabelky pro peněženku velikosti reálné cihly. Trhnutím ruky ji rozevřela a tasila dvě plastové karty, jednu se zlatavou patinou, druhou s nápisem Globus Bonus – věrnost se vyplácí.


Nakonec to Ruda ještě vylepšil: poklekl na koleno mezi popadaná jablka, mohutné roztažené ruce zatíná v pěst. Z hrdla se mu dere vítězný ryk – a v jeho legendární mezeře mezi horními řezáky skví se zaseknuté obě dvě karty. Děti se smějí, až vyskakují, teta se drží za draze udělanou hlavu a cosi ječí.


Odkudsi se vynořuje moje sestra propadající se studem, oba usliněné trumfy vytrhává z tlamy svého manžela a utíká s nimi pryč, vstříc polím, lesům a obzorům. Až ve Vídni se zastaví. Až v Římě. Co nejdále od téhle zoologické a aspoň na pár dní bohatá.


P223 | Rodinná slavnost v jabloňovém sadu (2018–2019) 


© 2024 Miroslav Klíma  

Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!